Vzdělávací koutek
Jízda na koni
ty informace ve clanku jsou od veterinaru a i testeru sedel.
Studie o tom jaky tlak ma jezdec na kone delala znama sedlarka (nevzpomenu si na jmenu, ale v pripade zajmu mohu vygooglit). Delala to pro ucely porovnani sedel (ktera jsou nejlepsi), porovnavala ruzne druhy sedel (nejhur dopadlo westernove) a ruznou uroven pasovani. Zjistila ze nejlepsi sedla maji porad temer 3x vetsi tlak nez je tlak ktery uzavira kapilary a zpusobuje pro svaly takovy ten stav, kdyz si prelezite nohu.
Studie kissing spine delaji veterinari pomoci pitev a rentgenu (opet neni to zadny lajk), pricinou si nejsou stoprocentne jisti, nicmene kissing spine se tvori v mistech, ktera jsou namahana vahou jezdce. Trpi tim jiz 30 procent jezdenych koni (experti v diagnostice kissing spine si mysli ze to ma kazdy druhy kun, jen pro predstavu, ze je to rostouci problem s rostouci schopnosti ho diagnostikovat.... pred 10 lety, kdyz jsem prestala na konich jezdit se odhadovalo, ze timto problemem trpi jen 10 procent koni)
Termografickou studii (termografie je jeden z nepresnejsich nastroju jak odhalit poskozeni svalu) delala Lydia Nevzorova (certifikovana expertka na termografii koni) na tusim 300 konich, kteri nevykazovali problematicke chovani spojene s pritomnosti jezdce na zadech a jezdci, majiteli uvedli, ze dle nich je kun zdrav a neboli ho zada. Z techto koni meli dle termografie nebolestiva zdrava zada pouze 2. Poskozeni zad se opet nachazelo v mistech, kde je sedlo apotazmo jezdec.
Napric tomu, ze neni moznost provest zkoumani zdravi zad na nikdy nejezdenych konich a jezdenych (z duvodu, ze dostatecneho stari kone, kteri nikdy nebyli jezdeni, takovy jsou tak maximalne divoci kone, ani moje na kterych nejezdim nejsou vhodne subjekty na studii, jedna je prilis mlada a na druhe se 10let jezdilo), pokud vam 3 nezavisle studie expertu ve svem oboru ukazuji na stejne misto a stejnou potencionalni pricinu, je velmi pravdepodobne, ze to je pricina problemu a nebo aspon vyznamny faktor v jejimu vyskytu.
Citace veterinarky a veterinarni vedkyna Ivana Ruddock na jejim seminari, kde jsem ji s tim konfrontovala: "Samozrejme kone nejsou anatomicky staveni na jezdeni. Ale je to duvod, proc je lide chovaji tak se zameruji na to, aby to delali ohleduplne."
Samozrejme doba jezdeni, vaha jezdce a jeho jezdecke schopnosti, padnouci sedlo a shromazdeni kone hraje roli v tom jake to poskozeni bude. Paleta je siroka od mirne stuhlosti a bolestivosti az k chronicke bolesti a trvalemu poskozeni zad. Rada bych uvedla, ze je treba si i uvedomit, ze misto o jehoz poskozeni se bavime je misto kde lezi nejcitlivejsi cast tela a to micha a toto poskozene misto nebylo prirodou vyvinuto na noseni lidi, ale na ochranu tohoto citliveho mista.
To, co je v linku jsou studie a poznatky ktere shromazdili ti nejlepsi ve s vem oboru. To ze je dal dohromady clovek, co neni veterinar, jeste nesnizuje duveryhodnost a pravdivost techto studii a poznatku
.Kopytáři a strouhání bosých kopyt
To bezpochyby zvládne, ale není vystrouhání, jako vystrouhání ... Velký počet podkovářů totiž bosé kopyto strouhá úplně stejně, jako kdyby na něj chtěli přitlouct podkovy a buď svůj zaběhnutý postup změnit nechtějí a nebo neumějí. Koneckonců zářný příklad jsem viděl na svém vlastním koni - podkovář, který se při každé návštěvě ve stáji nadouval, na jakých odborných podkovářských seminářích byl, ale správný bosý trim i přes množství materálů vytištěných z internetu prostě nebyl schopen nebo ochoten (těžko říct) udělat (a jak tak sleduju internet, je to spíš pravidlo, než vyjímka). Myslím, že ten progres s někým, kdo se skutečně o bosonožství zajímá a rozumí tomu, bude daleko znatelnější - tím chci říct, že nelze spoléhat na to, že náhodně vybraný podkovář, který zvládne natlouct podkovy, bude ten pravý pro bosá kopyta.
https://equichannel.cz/diskuze/diskuze-o-konich/kopytar#google_vignette
Udidla
Veterinář Dr. Robert Cook se specializuje na problémy související s ústy koní, zejména na vliv udidla na jejich zdraví. Dr. Cook během své kariéry shromáždil důkazy o negativních dopadech udidla na koně, zejména na kosti a nervy v oblasti hlavy. Udidlo je nástroj používaný k omezení otvírání úst koně, které je často provázeno silným tlakem na citlivé tkáně. Tento tlak může způsobit vážné poškození kostí, především ostré kosti, která prochází touto oblastí. Tento problém je tak rozšířený, že zubaři často před preventivními zákroky vytrhávají první stoličky, které jsou malé a křehké, aby předešli jejich poškození vlivem udidla.
Dr. Cookovy studie ukazují, že používání udidla může vést k bolestem, zraněním a chronickým problémům v oblasti ústní dutiny u koní. To zahrnuje i poškození nervů, které procházejí touto oblastí a jsou zodpovědné za citlivost a správnou funkci úst. Jeho práce zdůrazňuje potřebu zvážit alternativní způsoby ovládání koní, které minimalizují zdravotní rizika spojená s používáním udidel.
Studie Dr. Roberta Cooka přispívají k informované diskusi o tom, jak chránit zdraví koní při běžných veterinárních procedurách a během jezdeckých aktivit, kde je často používání udidla standardní praxí.
Jeste bych dodala, ze to misto je jeste vice citlive nez holen (bohuzel na lidskem tele se neda najit misto ktere by bylo stejne a snadno pro cloveka otestovatelne). Protoze se jedna o misto potazene velmi jemnou a citlivou kuzi a kost proti, ktere se tlaci, je ostra, ze s ni klidne nariznete jablko. Mistem prochazi jeden z nejcitlivejsich hlavovych nervu. Navic tlak udidla je diky pace vetsi nez si lide mysli a na svem konci citi. Koni se trhaji prvni stolicky, ktere jsou male a krehke - je to z duvodu, ze se z tlaku udidla casto poskodi (jen pro predstavu jak moc je udidlem tato cast namahana). Je to tak znamy problem, ze tyto stolicky zubari casto koni trhaji preventivne pri prvnich upravach zubu.
Veterinar Doktor Robert Cook, ktery se specializuje na konskou hlavu - zuby, nervy a endoscopiske vysetreni nashromazdil za leta dukazy o skodlivosti udidla vcetne lebek koni, kteri maji poskozenou prave tu ostrou kost kde lezi udidlo.
.